top of page

Zálužická

Zálužická, Bratislava
Dvojizbový byt, 48m2
Štúdia: 2016
Realizácia: 2016
Publikácia: Pekné bývanie 09/2016
Foto: Juraj Starovecký
spolu s MIMO architekti, spolupráca Monika Jendrálová

,,Z jednoizbáku dvojgarzónka.,,

Pôvodná dispozícia úpravou ponúkla netradičné, ale funkčné riešenie hygienickej časti, kompaktnú spálňu a priestrannú dennú zónu. V chodbe sme vytvorili batériu úložných priestorov, ktoré prechádzajú do základného vybavenia kúpeľne. Všetko je schované a upratané. Zachovaním a zvýraznením typických prvkov starších bytových domov sme podčiarkli pôvodnú atmosféru interiéru, novonavrhnutým prvkom dominuje brezové drevo s farebnými akcentami.

Byt s úžitkovou plochou 42m2 architekti rozdelili na dennú a nočnú zónu. Hlavný priestor pôvodného jednoizbového bytu slúži po rekonštrukcii ako denná časť s kuchynskou, jedálenskou a obývacou zónou. Spálňa pre dvoch ľudí vznikla na mieste pôvodnej kuchyne. Výraznou zmenou prešlo hygienické jadro prístupné z chodby. Za posuvnými dverami je umiestnená práčka, wc a sprcha, viditeľné je len umývadlo. Všetko je oddelené preglejkovými panelmi.

Zmena dispozície prebehla bez zásahov do stavebných konštrukcií bytu. Nosné steny a priečky ostali zachované. Odstránené boli len staré povrchy a vymenili sa všetky inžinierske siete.

V interiéri dominuje biela farba, drevo, a žlté akcenty. Neutrálna farba stien a stropov necháva vyniknúť pôvodné drevené parkety v obývacej časti a brezovú preglejku použitú na nových nábytkových prvkoch. Všetok nábytok, okrem sedacieho, bol vyrobený na zákazku. Zaujímavým prvkom v interiéri je zvýraznený preklad, ktorý pôsobí ako optická hranica medzi kuchynskou časťou a obývačkou.

bottom of page