top of page

Viktória

Viktória, Bratislava
Mezonetový byt, 88m2
Štúdia: 2016
Realizácia: 2016
Foto: Marie Starovecká
spolu s MIMO architekti

,,Drzý duplex.,,

Nadherný mezonetový byt plný kontrastov, ktoré vzájomne komunikujú v priestore na dvoch podlažiach. 

Dispozícia mezonetového bytu je funkčne jasne delená na spoločenskú/dennú a intímnu/nočnú zónu na druhom podlaží. Poskytuje komfortné bývanie pre 4 člennú rodinu, i keď plochy izieb a spálne nie sú veľkorysé. Poskytujú však súkromie, ktoré bude ocenené najmä vo vyššom veku detí. 

Vstup do bytu je vedľa schodiska, pod ktorým je úložný priestor na oblečenie a topánky. Oproti schodisku je vešiaková  a zrkadlová stena. Eliminovali sme uzavretú chodbu a otvorili sme vstupný priestor tak, aby bol presvetlený a majiteľov vítalo srdce ich domova. Nad vstupnou chodbou je galéria so sklenou podlahou, kde bol navrhnutý pracovný kút.  Spoločenský priestor predstavuje spojenie obývacej izby, jedálne a kuchyne, z ktorého je možné vyjsť na terasu. Kuchyňa je oddelená od jedálne ostrovom- betónovým blokom. Pracovaná doska kuchynskej linky je betónová, čielka horných úložných skriniek sú z dierovaného čierneho plechu. Umiestnením vysokých spotrebičov a potravinovej skríne do komory sa podčiarkla vzdušnosť celého priestoru. Stena za TV je upravená betónovou strierkou. Kontrast k materiálu vytvárajú nízke skrinky z dyhy, ktoré plynule prechádzajú do lavicového sedenia pod oknom. Dominantným prvkom bytu je drevené schodisko a drevený obklad, ktorý sa vinie od schodiskovej steny do priestoru jedálne a kuchyne. V drevenom boxe je ukryté technické zázemie bytu- wc a komora. Na 2.n.p. bola stena medzi chodbou a izbami nahradená šatníkovým blokom. Takto sa ušetrili centimetre a dosiahol sa dostatočný úložný priestor. Kúpeľňa na konci chodby je oddelená kopilitovou stenou. Vaňa menších rozmerov je riešená netradične, hneď za transparentnou stenou a výchádza z bloku s umývadlom.

Interiér využíva pravdivé materiály, prevládajúcim farbami je biela, sivá  a čierna farba v kombinácii s drevom. Farebným akcentom vstupného podlažia je kreslo a knihy v levitujúcej plechovej knižnici. Majitelia dotvorili interiér vlastnými výtvarnými dielami a tak podčiarkli autentickosť svojho domova.

bottom of page