top of page

SaP

SaP, Bratislava
2,5 izbový byt, 75m2
Štúdia: 2015
Realizácia: 2016
Foto: Marie Starovecká
spolu s MIMO architekti

,,Nové a staré v striedmom dialógu..,,

Priestranný 2,5 izbový byt v tehlovom dome z 50. rokov mal zachovaných množstvo pôvodných prvkov - podlahy, okná, radiátory a vstupné dvere, ktoré mu dodávali dobovú atmosféru. Požiadavkou investorov bolo vytvoriť vzdušný a otvorený priestor so zachovaním zaujímavých špecifík v kombinácii s tvorivým vkladom autorov.

Pôvodná dispozícia prešla drobnými úpravami - posunom otvorov a vytvorením voľnej komunikačnej línie medzi kuchyňou a obývacou izbou, čo dodalo interiéru poriadok.Vstupný priestor je riešený jednoducho - úložným blokom na topánky, solitérnym vešiakom, dominantu tvorí starožitné zrkadlo.

Kuchyňu tvorí vstavaná linka a pohyblivý ostrov, ktorý zo strany jedálenského stola, ponúka priestor na knižnicu. Linka je z väčsej strany uzavretá, riešená v jednoduchej hladkej bielej farbe, akcentom je otvorená polica z preglejky a autorsky dotvorené obklady. Jedálenské stoličky prešli ozdravením, sú z ohýbanej dubovej dýhy a chrómovej nosnej konštrukcie. Svietidlo nad stolom má porcelánové tienidlá a korešponduje svojim charakterom s pôvodnou lampou, ktorá je umiestnená nad pracovným pultom.

Z kuchyne sa vstupuje do kúpeľne, ktorá je s ňou opticky prepojená podlahou a obkladmi. Dominuje jej čierna mramorová doska pod umývadlo a okrúhle zrkadlo. Cez pôvodné okno slúžkovskej izby kúpeľňa dostáva aj denné svetlo.

Druhá časť bytu je opticky spojená pôvodnou vlýsovou podlahou a nábytkom z preglejky, ktorá je upravená bielym prechodom do stratena. Šatník v spálni má akcenty úchytiek z lodiarskych lán a monotónnosť plochy je prerušená otvorenou nikou.

Obývacia izba je riešená vzdušne, sedačkou s čistými líniami a kombináciou subtílnych konferenčných stolíkov. Knižnica je umiestnená vo vnútornoum rohu miestnosti a na druhej strane ju vyvažuje skrinka so zrkadlom a poličkou, ktorú sa rozhodli majitelia ponechať z pôvodného zariadenia interiéru.

Farebnosť bytu je ladená do svetlých tónov s jemnými farebnými akcentmi. Steny sú biele, nábytok takisto, alebo zachováva prírodnú farbu dreva. V priestore sú rozmiestnené rastliny a umelecké diela. V izbách sú obnovené zachované dubové vlysy. Chodba a vedľajšie priestory s kuchyňou majú jednotnú hexagónovú sivú keramickú dlažbu. Na exponovaných plochách sú použité biele maloformátové obklady, ktoré sú autorsky dotvorené drobnými grafickými motívmi.

bottom of page