top of page

Pandion Ex

Pandion Ex, Záhorská Bystrica
Rodinný dom, plocha pozemku 700m2, zastavaná plocha186m2, podlažná plocha 222m2
Štúdia: 2014
Realizácia: 2015
Foto: Marie Starovecká
spolu s MIMO architekti

,,Jednoduchá kompozičná hra.,,

Novostavba rodinného domu sa nachádza v Záhorskej Bystrici, časť Strmé vŕšky. Pozemok je rohový, susediaci s bytovým domom, čo malo značný vplyv na jeho dispozičné riešenie, v ktorom sa eliminoval vizuálny kontakt z dennej časti na susediaci bytový komplex. RD je dvojpodlažný. Pôvodný svahovitý terén umožnil čiastočné zapustenie podzemného podlažia a vytvorenie nadzemného poschodia priamo prepojeného s exteriérom. Takto sa vytvorila vyvýšená terasa so záhradou oddelená od komunikácií. Oplotenie pozemku na nároží je z gabionov. 
Nadzemné podlažie je tvorené dvomi jednoduchými hmotami, ktoré sú navzájom posunuté a odzrkadľujú jasné dispozičné členenie rodinného domu na dennú a nočnú časť. Hmoty sa odlišujú aj svojou výškou a tvarom strechy. V mieste ich prelínania, kde je svetlá výška RD najvyššia, je od ulice hlavný vstup a od záhrady prekryté pátio. 
Denná časť RD je orientovaná na svetové strany východ-západ, nočná- súkromná časť predstavuje podlhovastú hmotu s izbami orientovanými na juh. Pri dispozičnom riešení sa kládol maximálny dôraz na optimálnosť funkčných väzieb jednotlivých vnútorných priestorov. V 1.podzemnom podlaží je navrhnutá dvojgaráž a skladové priestory. 1.podzemné podlažie je prepojené s nadzemným točitým schodiskom, ktoré vyúsťuje do zádveria. Denná zóna na 1.n.p. obsahuje zádverie so šatníkom, práčovňou a toaletou, vstupnú halu vizuálne prepojenú s pátiom, spoločenskú časť domu s obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou s komorou. Nočnú časť tvorí nosná komunikácia, z ktorej je prístupná pracovňa, kúpeľňa a toaleta, dve detské izby so spoločným šatníkom a spálňa s vlastnou hygienou.

Materiálové riešenie:
RD je murovaný s drevenou konštrukciou strechy. Strop nad 1.p.p. je železobetónový, priznaný v garáži a technických miestnostiach. Schodisko je samonosné oceľové. Medzi zádverím a halou je použitý sklobetón, ktorý presvetľuje miestnosti a zároveň vytvára tepelný filter v RD. Vstupná časť je ešte presvetlená svetlíkom. Okná, zasklené steny a dvere sú hliníkové, garážové vráta lamelové.  

 

bottom of page