top of page

Miletič

Miletič, Bratislava
mezonetový trojizbový byt, 88m2
Štúdia: 2016
Realizácia: 2017
Publikácia: Pekné bývanie 09/2018
Foto: Juraj Starovecký
spolupráca Monika Jendrálová

,,Žlté schody na dobrej adrese.,,

Trojizbový mezonetový byt prešiel na začiatku zmenami dispozície, kde sme eliminovali chodby a podlahovú plochu využili na maximum. Aj keď je byt na dvoch úrovniach, je plošne dosť malý. Hlavne spodná (spoločenská) časť, kde je všetko spojené – vstupná chodba, kuchyňa, jedáleň, obývačka – a vzniká tam veľa prevádzkových konfliktov. V pôvodnom developerskom dispozičnom rozložení bola kuchyňa v tvare L a pod schodmi pri stene sedenie. Požiadavka majiteľov bola, aby tu bol veľký otvorený priestor s väčším stolom, za ktorým môžu komfortne stolovať viacerí. Ďalšou ich požiadavkou bolo mať interiér vrátane kuchyne svieži a farebnejší.

Dilemou bolo umiestnenie kuchyne a stvárnenie schodiska. Rozhodli sme sa urobiť z neho dominantu, ktorej duch bude prechádzať aj na druhé poschodie. Zároveň sme dbali na subtílnosť konštrukcie a vzdušnosť priestoru. Schodisko je oceľové s drevenými schodnicami, zábradlie tvoria oceľové lanká a je zo spodnej časti žlté. Žltá farba sa objavuje aj na stene a osviežuje celý priestor dennej časti. Kuchyňa je navrhnutá v tvare U a zasahuje až pod schody. Vytvorili sme dostatočnú pracovnú plochu a úložný priestor. Farebne sme zvolili bielu farbu čielok, kvôli hlbokej dispozícii. Na zadnej vysokej zostave kuchynskej linky sú po stranách roletky, kde sú schované spotrebiče, kávovar. V monobloku je zabudovaná chladnička s mrazničkou, rúra, mikrovlnka a úložný priestor. V hornej časti sú skôr sezónne, menej používané veci. Vysoká hmota je prevzdušnená nikami – policami na kuchárske knihy. Drevené lamely opticky oddeľujú umývaciu zónu kuchyna od jedálenského sedenia.

Podlaha je vinylová v celom byte okrem kúpeľne. Bola to požiadavka investora a technicky jediná možná podlaha, pretože už boli osadené vstupné dvere, ktoré dovoľovali len malú nášľapnú vrstvu podlahy.

Nábytok v celom byte je vyrábaný na mieru je obzvláštnený oceľovými rámovými prvkami v tyrkysovej farbe, biele plochy sa stredajú s otvorenými preglejkovými boxami. 

bottom of page