top of page

Kadnárová

Kadnárová, Bratislava
Trojizbový byt, 56m2
Štúdia: 2015
Realizácia: 2015
Publikácia: Pekné bývanie 03/2016
Foto: Robo Hubač
spolu s MIMO architekti

,,Z mála maximum a len prírodne.,,

Neveľký byt mladej rodinky pôsobí po rekonštrukcii pohodovo a vzdušne. Obdarený veľkou dávkou prírodných materiálov poskytuje svojim obyvateľom zdravé bývanie.

Aj keď byt bol už čiastočne rekonštruovaný, prerábalo sa všetko znova. Cieľom bolo z pár štvorcových metrov získať súkromie pre deti, rodičov, dostatok úložných priestorov a útulnú dennú časť s veľkým stolom, za ktorým môžu pohodlne stolovať všetci spolu. Našťastie skeletová konštrukcia domu s tehlovými stenami to dovoľovala. Dnes je z pôvodnej kuchyne spálňa. Kuchyni vyčlenili kútik v najväčšej izbe spolu s jedálňou a obývačkou. Aby táto spoločenská časť bytu získala vzdušnosť a atmosféru, od chodby ju nedelia dvere a pôvodné balkónové okno vystriedala presklená stena. Preč sme dali aj stenu medzi chodbou a detskou izbou, aby sme vstup lepšie usporiadali. Deti majú zachované súkromie praktickou vstavanou skriňou. Veľkým rébusom v byte bola kúpeľňa, potrebovali sme do nej dostať práčku. Vyriešili sme to kompromisom: Nízky model práčky sa zasunul pod umývadlo, ktoré sa osadilo o trochu vyššie.

Majitelia inklinujú k prírodným materiálom, mali snahu zachovať pôvodné drevené podlahy a od toho sa odvíjala materiálová línia celého bytu. Parkety v izbách zrenovovali a dlažbu v bývalej kuchyni a chodbe odstránili. V novej spálni položili autentické bukové vlysy, ktoré zohnali v bazári. Na chodbu zvolili marmoleum. Domáca pani veľmi túžila po tehle v byte. Toľko sa o nej rozprávali, až sme sa rozhodli urobiť sondu, ako vyzerá tehla pod omietkou v obývačke. Napriek tomu, že nebola dokonalá, nechali sme ju odhalenú a natreli bielou farbou. Tým sme potlačili nedokonalosti a zvýraznili štruktúru, ktorá púta pozornosť. Pri zariaďovaní sme primárne siahali po prírodných a hygienicky neškodných materiáloch a povrchových úpravách. Napríklad po dyhe na vstavanej skrini na chodbe a nábytku na mieru v obývačke, dverách z masívneho dreva, hygienickom coriane na kuchynskej pracovnej doske.

bottom of page