top of page

HRUBÁ BORŠA

Hrubá Borša / Hrubá Borša
Rodinný dom / Family house
Hrubá Borša
Štúdia: 2020
Projekt: 2021
Realizácia: 2023
Foto: Matúš Nedecký - Foter.sk

Rodinný dom na okraji novej zástavby v obci Hrubá Borša susedí s golfovým rezortom. Priamo z pozemku je výhľad na ,,green,, a do pozemku zasahuje lesík lemujúci rezort, ktorý vytvára príjemnú mikroklímu v zadnej časti záhrady. Práve dve vlastnosti domu: introvertná-smerom do ulice, ktorá uchráni rodinnú pohodu od ruchu ulice a extrovertná- smerom do záhrady s výhľadmi na zelenú oázu, ovplyvnili hmotovú skladbu domu.

Základným tvarom domu je kváder osadený pozdĺžne na pozemku. Vybratím hmôt v nárožiach a perforovaním bočných stien sa vytvorila jasná kompozícia, ktorá zabezpečila vzdušnosť a dostatočné presvetlenie celého domu. Do ulice je orientované len jedno okno- kontrolný bod vo vstupnej chodbe. Vstup do domu je zapustený a podporený akcentom v podobe dreveného obkladu, ktorý sa opakuje aj v priestore terasy zo strany záhrady. Uličná kompozícia domu je podporená antracitovým obkladom Fundermax. Ten prechádza horizontálne na bočnú západnú stenu domu až do pátia s borovicou. Veľké presklenia na južnej a západnej fasáde vnášajú do interiéru rodinného domu vzdušnoť, ľahkosť a zmazávajú hranicu medzi interiérom a exteriérom. Jednoduchosť hmoty je podporená čistými líniami použitými v interiéri, ktoré sú protiváhou k priehľadom na okolitú prírodu.

Na 1.n.p. sa nachádza vstupná hala prepojená s garážou. Od vstupnej haly vedie do dennej časti chodba, z ktorej sú pristupné hygiena, práčovňa a hosťovská miestnosť. Dennú miestnosť tvorí kontinuálny priestor kuchyne, jedálne a obývacej izby a “s tajnou” pracovňou schovanou za TV stenou. Dominantným prvkom dennej časti je galéria presvetlená cez okno na druhom nadzemnom podlaží. Podporená je vsadeným vertikálnym dreveným prvkom, ktorý prechádza cez dve podlažia a oddeľuje schodisko od jedálne a kuchyne. Drevená hmota na prvom podlaží poskytuje dostatok úložného priestoru, je v nej osadený krb, vstavaná chladnička, zakomponované dvere do komory. Na 2.n.p. je stena odľahčená perforáciami, ktoré poskytujú priehľady do priestoru schodiska. Na 2.n.p. sa nachádzajú dve detské izby, spálňa so šatníkom a prislúchajúca hygiena. Z izieb na podlaží sú prístupné zelené strechy.

Prevládajúce čisté biele plochy interiéru sa striedajú s akcentujúcimi štruktúrovanými materálmi v podobe prírodnej dyhy, veľkoformátového obkladu alebo morenej čiernej dyhy. Zábradlie na 2.n.p. tvoria biele lamely, ktoré v časti galérie prechádzahjú do skleného zábradlia.

Hygieny na prvom nadzemon podlaží sú opozitom svetlej chodby v podobe použitia tmavých keramických obkladov a tlmeného osvetlenia. Na prvom podlaží je použitá veľkoformátová sivá dlažba, ktorá plynule prechádza na terasu. Na druhom podlaží je navrhnutá drevená podlaha. Osvetlenie vo väčšine priestorov je riešené zapusteným koľajnicovým systémom so spotmi, zavesené svietidlo je nad jedálenským stolom.

bottom of page