top of page

Chalúpka

Chalúpka, Banky
Novostavba rekreačnej chaty, drevodom

Zastavaná plocha:             67,00 m2

​Úžitková plocha 1.N.P.:      49,70 m2

Úžitková plocha 2.N.P.:      36,10 m2

Celková úžitková plocha:   85,80 m2

Spolupráca: Ing. arch. Michal Tatranský

,,Nízkoenergetický drevodom konštrukciou aj duchom,,

VÍKENDOVÝ DOM sa nachádza v Banskej Štiavnici, v časti Banky obklopený Štiavnickými vrchmi. Svahovitý pozemok svojou topografiou ako aj veľkosťou definoval osadenie objektu pozdĺžne v jeho rovinatej časti, ktorá je limitovaná oporným múrom zo strany komunikácie a svahom s existujúcou pivnicou. Prístup na pozemok je z miestnej komunikácie z juhozápad-nej strany, kde sú vytvorené dve parkovavie miesta.

Koncepcia:
Objekt svojou hmotovou skladbou rešpektuje okolie a vychádza z jednoduchej tradičnej kom-pozície archetypálnej formy domu so sedlovou strechou. Stanová strecha s veľkými presahmi vytvára okolo domu medzipriestor, ktorý chráni pred vplyvmi počasia a zároveň reflektuje na prvok ľudovej architektúry- gánok. Celú koncepciu podporuje materiálové riešenie, ktoré podčiarkuje jednoduchú hmotovú skladbu drevenou odvetranou fasádou. Akcentujúcim prvkom na fasáde je netradičné radenie okenných otvorov v štítových stenách ako aj ich modrá farba.
Dispozičné riešenie :
Dispozične je víkendový dom rozdelený po vertikálnej osi funkčne na dva celky. Na 1.n.p.
je použité tradičné radenie priestorov - predná izba (spoločenská miestnosť s kuchyňou), pitvor, zadná izba (spálňa rodičov), ktoré je prispôsobené dnešnému komfortu a životnému štýlu majiteľov. Na druhom nadzemnom podlaží pod strechou je navrhnutá nočná časť s dvomi izbami a toaletou.
Materiály, konštrukcia:
Objekt je montovaná drevostavba, obvodové múry sú drevenej rámovej konštrukcie, strešnú konštrukciu tvorí stanová drevená strecha s keramickou krytinou čiernej farby.

bottom of page