top of page

AH!

AH!, Bratislava
Garzonka, 16m2
Štúdia: 2016
Realizácia: 2017
Publikácie: HOME cz 05/2017, Môj dom, Archinfo
Foto: Marie Starovecká
spolu s MIMO architekti, spolupráca Monika Jendrálová

,,Najmenší byt v Bratislave s maximálny využitím.,,

Plnohodnotné bývanie pre mladý pár na ploche 16 m2. Je to možné? Ukazuje sa, že áno.

Schopnosti architekta preveria častokrát práve drobné zadania. Efektívne vyriešiť a usporiadať malý, limitovaný priestor nie je jednoduché. Je to výzva. Všetko by malo byť dobre usporiadané, fungujúce, praktické... a naviac i pekné. V neposlednom rade nikto nechce aby priestor pôsobil klaustrofobicky. Mal by naplniť ambíciu - nebyť iba miestom na prespanie, ale podľa možností aj domovom.

Najmenší byt v Bratislave bol veľkou výzvou, v ktorej sa bojovalo o každý centimeter štvorcový. Požiadavkou investora bolo vytvoriť životný priestor pre dvoch dospelých ľudí, našou úlohou bolo vytvoriť plnohodnotné spanie, jedenie, kuchynský kút, dostatok úložných priestorov a kúpeľňu. 

Pôvodné členenie bytu sa nahradilo novým. Odstránila sa chodbička, kúpeľňa sa zväčšila. Od vstupu po ľavej strane sa vytvorila šatníková skriňa, ktorá predstavuje dostatok úložného piestoru, schováva v sebe chladničku a pri okne vytvára niku na sedenie. Oproti nej je navrhnutá kuchynská linka s deliacou preglejkovou zástenou, ktorá ponúka variabilný policový systém a zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru. Posteľ je výklopná a na vyvýšenej platforme, čím sa docielil ďalší ľahko dostupný úložný priestor. Plocha kúpeľne sa oproti pôvodnej hygiene zväčšila i keď sme sa museli uspokojiť s neštandardným sprchovým kútom.

Farebné prevedenie bytu je svetlé s malými farebnými akcentami. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou na písanie poznámok a odkazov. V byte prevláda biela farba kombinovaná so svetlou preglejkou. V hygiene je použitý Lacobel a zrkadlová plocha zväčšujúca malý priestor.

bottom of page