© copyright 2011 - 2013

CI.J.K.**rekonštrukcia rodinného domu, Jozefa Kubányho, Cífer
2012

*

Situácia s orthofotomapou

Situácia na pozemku vzhľadom k okoliu

*

Pôdorys súčasného stavu 1.N.P.

Pôvodný objekt bol postavený v 50-tych rokoch. Bola to jedno podlažná stavba na štvorcovom pôdoryse s ihlanovým typom strechy. Tento objekt prešiel stavebnými úpravami v 70-tych rokoch z dôvodu zväčšenia jeho úžitkovej plochy. Objekt pribral na objeme a výške, pristavalo sa 2.N.P. s plochou strechou a garáž, do dnešnej podoby.

Pôdorys navrhovaného stavu 1.N.P.

Stavebné úpravy v súčasnosti majú riešiť potrebu užívateľov rozdeliť objekt na dve bytové jednotky so samostatnými vstupmi. Zachovanie pôvodného vstupu pre 1.N.P. a vytvorenie nového vstupu v podobe schodiska a závetria na východnej fasáde objektu. Vzniknuté závetrie tak bude pokračovať svojou hmotou nad existujúcu garáž, kde sa vytvorí priestor pre letnú terasu. Vnútorné schodisko sa tak demontuje a priestor, ktorý zaberalo sa vrámci 1.N.P. zmení na hosťovskú izbu.

Pôdorys súčasného stavu 2.N.P.

Pôdorys navrhovaného stavu 2.N.P.

Na 2.N.P. vznikne priestor v mieste bývalého schodiska pre dve spálne, resp. detské izby. 2.N.P. je sprístupnené cez exteriérové zavesené schodisko na východnej fasáde objektu. Vstupnú časť tvorí chodba, ktorá pokračuje v tvare písmena L smerom do dennej časti obývacej izby, jedálne a kuchyne. Vstupuje sa teda v nočnej časti medzi kúpelňou a detskou izbou. Na západnej fasáde je navrhnutá malá dostavba, ktorej bude priradená funkcia šatníka prístupného cez spálňovú časť.

Pohľady

Návrh prešiel viacerými alternatívami s možnosťami použitia bielej omietky v kombinácii s drevom alebo fasádnymi obkladovými doskami. Stredná vystupujúca hmota objektu je vo výslednom návrhu obalená obkladovými doskami pre jej zvýraznenie.
Z obidvoch strán ju lemujú biele hmoty, ktoré jej tvoria pozadie. Zadný vstup a loggia na 2.N.P. tvoria akcentujúci prvok fasády, ktorý je podporený zelenou farbou. Zelená farba omietky je použitá aj na hmote garáže a skladu z dôvodu maskovania a s plynutia so zeleným okolím prírody.

*

*